6 stycznia 2015

Zawał serca

W Polsce każdego dnia zawał serca przechodzi około 300 osób. Najczęściej są to mężczyźni po 40(!) roku życia. Obniża się granica wiekowa ataku serca. Osobom w moim wieku zawał kojarzy się z dziadkiem po reanimacji (najlepiej z użyciem defibrylatora). Niestety, świat zmienia się, a większość chorób cywilizacyjnych obniża swój próg zachorowalności. 
Zawał mięśnia sercowego to choroba. Człowiek, który raz przeszedł atak będzie do końca życia zawałowcem, podobnie jak osoby chorujące na inne choroby przewlekłe. Należy jednak pamiętać, ze choroby układu sercowo naczyniowego, to choroby na które najczęściej chorujemy.
Zawał mięśnia sercowego to nic innego jak niedokrwienie tkanki mięśnia sercowego. Do ataku dochodzi najczęściej przez inne współtowarzyszące choroby układu sercowo naczyniowego (choroba niedokrwienna serca, miażdżyca naczyń wieńcowych). Ryzyko zapadalności zawału serca wzrasta z: 
-wiek, którego średnia pierwszego ataku obniża się; mężczyźni - 32-50lat, kobiety - 45-70 lat; 
-płcią - mężczyźni częściej przechodzą zawały serca; 
-przebyty wcześniej zawał; 
-ryzyko genetyczne; 
-nadciśnienie tętnicze; 
-palenie papierosów; 
-mała aktywność fizyczna; 
-otyłość brzuszna; 
-cukrzyca; 
-wysoki poziom cholesterolu, a zwłaszcza duża różnica między poziomem HDL (dobry cholesterol), a LDL (zły cholesterol).

Najczęstszym objawem zawału serca jest ból, który jest umiejscowiony w okolicy serca, jest długotrwały (około 20 minut), w niektórych przypadkach ból może występować w okolicy brzucha (skutkować może nudnościami i wymiotami), żuchwy, pleców, barków, szyi. Występują duszność, zimne poty i zawroty głowy. Może dojść do zasłabnięcia. Tak naprawdę objawy zawału serca trudno opisać, ponieważ każdy pacjent odczuwa inaczej.


W leczeniu bardzo ważny jest czas. Im szybciej wykryty zawał, tym większe szanse na przeżycie pacjenta. Przed przyjazdem ambulansu należy podać aspirynę doustnie. W szpitalu wykonuje się najczęściej zabiegi angioplastyczne, które mają na celu udrożnić naczynia wieńcowe. 
Najważniejszym elementem leczenia zawału jest rehabilitacja kardiologiczna, która rozpoczyna się już w pierwszej dobie.
Jest ona ważna, ponieważ może dojść do wielu powikłań, którym najpoważniejszym jest zgon pacjenta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz